Budownictwo jednorodzinne

W Polsce, nadal wielu ludzi mieszka na terenach wielskich czy podmiejskich. Stąd też wciąż dobre czasy przeżywa budownictwo jednorodzinne. Ekipy budowlane nie narzekają na brak pracy w związku z budową domów jednorodzinnych. Jest ono mniej wydajne ( ze względów ekonomicznych) niż budownictwo wielorodzinne.

Bierze się to z wysokich cen gruntów, a więc deweloperzy chcieliby żeby na metr kwadratowy przypadało jak najwięcej mieszkańców. Budownictwo jednorodzinne dzieli się na domy jednorodzinne wolnostojące, domy bliźniacze, gdzie obok siebie, ściana w ścianę mieszkają dwie rodziny oraz domy w zabudowie szeregowej i najmniej znane budownictwo atrialne. Tak więc mamy różne typy domów.

Zaczniemy charakterystykę od domów wolnostojących, gdyż cechuje je to, że można w nim umieścić tylko dwa mieszkania.

Wygląda to w ten sposób, że na projekcie domu, który jest przeważnie piętrowe, projektant umieszcza na parterze jedno mieszkanie a na pierwszym piętrze drugie mieszkanie. Mogą mieć one zabudowane wejście albo nie. Jest to świetne rozwiązanie chociażby dla młodego małżeństwa i rodziców któregoś z współmałżonków. W tym wypadku mamy swój własny dom, mieszkanie ale koszty nie są aż tak wysokie gdyż dzielą się na dwie rodziny. Budując domy, których jedna ściana przylega bezpośrednio do sąsiedniego domu, mamy na myśli domy bliźniacze. Aby nie czuć się jak w bloku warto pomyśleć o odpowiedniej grubości ścian łączących te dwa domy. Pozostałe 3 elewacje zewnętrzne są usytuowane swobodnie i nie muszą być aż tak grube, gdyż wychodzą bezpośrednio na podwórko i z niczym się nie łączą. Bliźniaki można sobie zbudować np. z przyjaciółmi i wtedy koszty kupienia działki budowlanej są dzielone na dwa domostwa.

Dokładniejsze info na Centrum Grzewcze pl

Jeżeli marzy nam się zabudowa szeregowa to sami raczej takiego domu nie wybudujemy. Możemy jedynie kupić taki dom szeregowy na pierwotnym rynku od dewelopera albo na rynku wtórnym od starego właściciela. Dom szeregowy od bliźniaka różni się tym, że aż dwie ściany elewacji przylegają do siebie. Warto się wtedy postarać o dobre kontakty z sąsiadami.. zagadkowym typem domu może być atrium. Jest to rodzaj domu raczej rzadko spotykany w Polsce albo wcale. Jest to rozwiązanie dobre dla cieplejszego klimatu. Domy budowane w kształcie atrium są ze sobą połączone i tworzą kwadrat. Przez cześć, która nie ma dachu wpada światło dzienne.

Można stwierdzić z pewnością, że rynek budowlany jest wciąż otwarty na nowe możliwości i zapotrzebowanie na mieszkania i domy jest ogromne

Niestety ze względu na ceny w polskich realiach mało kogo stać na chociażby 3- pokojowe mieszkania w mieście. Możliwe, że z tego powodu ogromnym zainteresowaniem cieszą się budynki mieszkalne jednorodzinne stawiane na obrzeżach miast na działkach budowlanych. Dzięki odrealnianiu ziemi i przekształcaniu ich w działki budowlane coraz więcej ludzi może się cieszyć nie tylko własnym mieszkaniem ale co więcej własnym domkiem jednorodzinnym.

Sam proces budowlany może wydawać się żmudny i długi, jednak gdy mamy większy zasób pieniędzy dom może być wybudowany w jednym sezonie. Sam proces budowy można podzielić na 4 etapy a są nimi prace przygotowawcze, kładzenie fundamentów i prace ziemne, dom w stanie surowym otwartym, w stanie surowym zamkniętych gdzie ostatnim etapem będą prace wykończeniowe i oddanie domu pod klucz. Domy pod klucz mają już zamontowane wszystkie instalacje grzewcze, sanitarne, elektryczne, przeważnie wykończone podłogi i położoną glazurę. Jedyne c o muszą zrobić nowi właściciele to wyposażyć swój dom.