Prawo budowlane

Postawienie domu nie jest prostą sprawą i wymaga sporo zachodu. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie aby spełnić swoje marzenia i otrzymać pozwolenie na budowę. W polskim systemie prawa formalności związane z budowaniem domu określa ustawa z 1994 roku prawo budowlane. Już na wstępie do tej ustawy można przeczytać, że ustawa ta normuje sprawy związane z projektowaniem, budową, utrzymania obiektów budowlanych oraz ich rozbiórki.

Skupmy się jednak na czynności jaką jest budowanie domu. Ustawa określa również pojęcie dom jednorodzinny jako budynek wolnostojący, bliźniak jak również w zabudowie grupowej lub szeregowej. Dom ma służyć przede wszystkim zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych. Nie dopełniając przepisów prawnych można się spotkać z konsekwencjami, które słono kosztują. Ostatnio w modzie jest styl nowoczesny, który szczególnie pasuje do domów parterowych. Biała elewacją z elementami drewna to marzenie wielu polaków. Szczególnie cieszą się powodzeniem domy parterowe bez dachu, albo bardzo płaskim dachu.

Można mieć wątpliwości czy taki dach po pewnym czasie nie zacznie przeciekać bądź łapać wilgoci, jednak przy dzisiejszych technologiach nic takiego nie powinno się zdarzyć. Może się jednak zdarzyć, że jeżeli dom stoi pośród zieleni, a jak wiadomo na wiosnę wszystko pyli to elewacja naszego domu może się zacząć robić zielonkawa. Wystający dach trochę bardziej chroni elewację domu przed uszkodzeniami jakie wywołuje chociażby deszcz. Dom parterowy ma jednak jeden minus, nie postawimy go na malej działce, albo jeżeli już to zrobimy to nie wiele zostanie nam z działki.

Budując pojedynczy dom a nie szeregowe przez dewelopera, przeważnie działka budowlana musi mieć co najmniej 1000 metrów kwadratowych. Jest to również minus ze względów finansowych, gdyż ceny gruntów są bardzo wysokie, szczególni e w podwarszawskich miejscowościach otoczonych puszczą. Dlatego też powstaje coraz więcej domów bliźniaczych i znajomi wspólnie budują bliźniaka na działce. Jest to dobre rozwiązanie dla tych którym marzy się dom a nie mają wystarczającej ilości środków na jego budowę.